Situācijas, kad radušies neplānoti izdevumi, nav nekas neparasts. Pēkšņa vizīte pie ārsta, neparedzēts datortehnikas vai automašīnas remonts – tā ir mūsu ikdiena. Brīžos, kad vajadzīga papildu nauda, bez līdz algas dienai vēl jāgaida, var noderēt ātrie kredīti.

Tas ir vienkārši un ātri pieejams risinājums, kas sasniedzams pat neizejot no mājām. Ātro kredītu reklāmas sola aizdevumu izsniegt jau 10 – 15 minūšu laikā pēc kredīta apstiprināšanas. Tā ir patiesība, taču ar noteikumu, ka kredītņēmējam un aizdevējam ir bankas konts vienā un tajā pašā bankā. Ātrie aizdevumi, kas netiek pārskaitīti vienas bankas ietvaros, kredītņēmēju rīcībā nonāk pēc ilgāka laika.

Pārskaitījumi vienas bankas ietvaros

Lielai daļai aizdevēju ir atvērti bankas konti visās lielākajās bankās Latvijā. Tomēr, ja nauda vajadzīga steidzami, pievērs uzmanību uzņēmuma mājaslapā norādītajai informācijai un pārliecinies, ka pārskaitījums tiks veikts vienas bankas ietvaros, tā maksimāli saīsinot aizdevuma saņemšanas laiku.

Vēl viens risinājums, kā nodrošināties, ka ātrais kredīts internetā būs Tavā rīcībā tieši tad, kad visvairāk nepieciešams, ir savlaicīga kredīta noformēšana. Piemēram, ja zini, ka nauda būs nepieciešama rītdien, neatliec aizņemšanos uz beidzamo brīdi – izdari to jau šodien.

Aizdevēja darba laiks

Vēl viens faktors, kas ietekmē kredīta saņemšanas ātrumu, ir aizdevēja darba laiks. Ņem vērā, ka aizdevumam pieteikties vari jebkurā diennakts laikā, taču pieteikumi izskatīti un ātrie kredīti izsniegti tiek aizdevēja darba laikā. Labā ziņa ir tāda, ka liela daļa kredītdevēju strādā no agra rīta līdz vēlam vakaram, arī nedēļas nogalēs un svētku dienās – tātad ātrie aizdevumi pieejami praktiski vienmēr. Tomēr pirms kredīta noformēšanasiepazīsties ar informāciju par kredītdevēja darba laiku, lai nerastos nevajadzīgi pārsteigumi.

Kādēļ ir svarīgi aizņemties pie uzticama aizdevēja?

Ātrie kredīti ir pieejami pie dažādiem aizdevējiem. Meklējot labāko risinājumu, vērts uzmanību pievērst ne tikai izdevīgumam, bet arī tam, cik uzticams ir konkrētais aizdevējs. Pirms kredīta noformēšanas pārliecinies, ka:

  • Aizdevējam ir speciāla licence ātro kredītu izsniegšanai. Par to vari pārliecināties gan kredītdevējamājaslapā, gan arī Patērētāju Tiesību Aizsardzības (PTAC) mājaslapā;
  • Citu kredītņēmēju atsauksmes ir pozitīvas. Nenoliedzami, citu cilvēku pieredze izsaka vairāk kā skaļi reklāmas saukļi.

Ja ātrais kredīts internetā tiks noformēts pie uzticama un licencēta aizdevēja, varēsi rēķināties, ka:

  • Ātrie kredīti tiek izsniegti saskaņā ar Latvijas Republikas likumdošanu;
  • Aizdevēja darbība tiek uzraudzīta;
  • Tavi personas dati būs pilnīgā drošībā;
  • Kredītdevējs nodrošina pilnīgu konfidencialitāti
Atbildīga kredīta noformēšana

Ātrie aizdevumi var kļūt par ērtu risinājumu, jo ļauj vēlamo naudas summu saņemt maksimāli īsā laikā. Tomēr jāatceras, ka tās ir ne tikai ērtības, bet arī atbildība, tādēļ aizņemies tikai tad, ja esi drošs, ka spēsi kredītu atmaksāt.

„mezzanine – intermediatefloor just abovethegroundfloor” / mezanīns – starpstāvs, kas atrodas tieši virs pirmā stāva (angļu v.)

Ar mezanīna aizdevumu finanšu tirgū saprot aizdevumu, kas kalpo par nodrošinājumu gadījumos, ja uzņēmumam nav pietiekami daudz līdzekļu, lai garantētu bankas izsniegto aizdevumu.

Latvijā mezanīna aizdevumus izsniedz AS “Attīstības finanšu institūcija Altum” (ALTUM), kur zem viena jumta apvienojušās  VAS “Latvijas Attīstības finanšu institūcija Altum”, SIA “Latvijas Garantiju aģentūra” un VAS “Lauku attīstības fonds”. ALTUM sniegtā definīcija mezanīna aizdevumiem uzņēmumiem: „Papildu aizdevums, kas kalpo kā uzņēmēja līdzfinansējums bankas kredītam gadījumā, ja bankas nosacījumi paredz lielāku līdzdalību, nekā uzņēmējs spēj sniegt”.

Ar mezanīna aizdevumu var segt gan investīciju, gan apgrozāmo līdzekļu izmaksas, kas saistītas ar produkcijas dažādošanu ar jauniem produktiem, ražošanas paplašināšanu vai būtisku maiņu, jauna komersanta izveidi vai esoša komersanta paplašināšanu.

Mezanīna aizdevuma maksimālais apmērs ir līdz 5 000 000,- EUR investīcijām un līdz 200 000,-EUR apgrozāmajiem līdzekļiem. Mezanīna aizdevuma apmērs nevar pārsniegt 40 % no kopējām projekta izmaksām.

Mezanīna aizdevuma termiņš – līdz 10 gadiem investīcijām un līdz 3 gadiem apgrozāmajiem līdzekļiem. Tam ir elastīgs atmaksas grafiks, un pamatsummas atmaksu var atlikt līdz termiņa beigām.

Mezanīna aizdevums ir ar paaugstinātu kredīta risku, tas ir subordinēts attiecībā pret bankas izsniegto aizdevumu un pakārtots bankas aizdevumam ar zemāku nodrošinājuma kārtu. 

Sākumā ir tumsa un tad sevi piesaka ideja. Tā vēlas sevi pierādīt un doties plašajā pasaulē, tur to sagaida daudzi nezināmi riski. Piemēram, lai izvairītos no ārzemju pircējiem, kas nenorēķinās par tiem piegādāto preci, tur nepieciešama garantija. Risinājums LGA eksporta kredīta garantija, to var sniegt LGA. Tā uzklausa ideju un piešķir eksporta kredīta garantiju līdz pat 90% no eksporta darījuma vērtības. Tagad ideja var turpināt iekarot jaunas virsotnes, neraizējoties par riskiem. Eksporta kredīta garantija attīstības finanšu instruments tavām idejām. Eksporta kredīta garantijas tiek sniegtas tikai darījumiem uz trešo valstu tirgiem, kas tradicionāli ietver lielākus riskus.

Iztēlojoties manas iespējamās attiecības ar Ondo.lv – īstermiņa kredītu aizdevēju Latvijā (diemžēl man nav noformētu kredītu nevienā no “ātro” kreditētāju iestādēm, tādēļ stāsts būs mazliet garāks par parasto) – man jāņem vērā dažas iespējamās situācijas. Taču ceru, ka Tev šis raksts šķitīs noderīgs. Tu vari gan iedvesmoties, gan gūt vielu pārdomām – kas nu Tev pašam konkrētajā situācijā ir nepieciešams.

Un tā – stāsts par īstermiņa aizdevēju Ondo.lv un tā (potenciālo) klientu.

Runājot par video reklāmām, kas redzamas TV ekrānos (un īstenībā ir jāsāk tieši ar TV satura analīzi, jo TV, vismaz man, bija pirmais avots, no kura jau pirms ilgāka laika uzzināju par jaunā kredītu tirgus spēlētajā ierašanos), īpašā “odziņa” šajās epizodēs ir cilvēciskā faktora iesaiste. Video rullīšos mani uzrunā situācijas komisms (bērns “pēkšņi” izaudzis par izstīdzējušu pusaudzi, un vecāki to nemaz nepamana). Kaut gan savā iedabā esmu ideāliste, turklāt perfekcioniste, un šāds ģimenes modelis man ir nepieņemams – ilgtermiņa domāšana, cik noprotams no video, šajā ģimenīte pilnībā izslēgta no plāna, tādējādi radot vislabāko augsni kredītu ņemšanai – es novērtēju vizuālās uzrunas domas krāsainību.

Ja augšminētais scenārijs būtu mana dzīves īstenība, es droši vien saskatītu kompānijas vizuālajā tēlā aicinošas nianses un censtos saņemt kredītu tieši pie šī aizdevēja. Protams, vispirms izanalizējusi faktus, kurus Ondo.lv piedāvā mājas lapā: procentu likmes un komisijas maksas par līguma noformēšanu, atteikuma tiesību iespējas, soda procentus par kavētiem maksājumiem (viss var gadīties), atmaksas termiņa pagarināšanas iespējas un citus kritērijus, kuri man šķistu svarīgi.

EUR 1000Pavisam interesants manā skatījumā ir līgums ar SMScredit.lv. Kaut gan mājas lapā zem virsraksta Atjaunošanas politikas informācija atrodams teikums „Aizņēmējam ir tiesības ierosināt aizdevuma termiņa pagarināšanu, iemaksājot pagarināšanas komisiju apmērā, kāds norādīts termiņa pagarinājuma piedāvājumā Aizņēmēja profilā”, izpētot līgumu ar SMScredit.lv, atklājas vairākas lietas, par ko Tev nāktos zināt.

Līgums sīki un smalki nosaka atmaksas termiņa pagarināšanas procedūru, piemēram, 8. punktā uzsverot, ka aizņēmējam gan ir tiesības ierosināt kredītlīnijas summas atmaksas termiņa pagarināšanu, turklāt neierobežotu reižu skaitu, taču aizdevējs ir tiesīgs arī atteikt pagarināšanu, pat ja pagarināšanas komisijas maksa ir iemaksāta. Līgums ir sastādīts diezgan āķīgs.

Piemēram, atruna, “Ja Aizdevējs ir atteicis Kredītlīnijas summas atmaksas termiņa pagarināšanu, ienākošais maksājums tiek izlietots Līguma 7.10. punktā norādītajā kārtībā”, skaidri pasaka, ka, vienkārši runājot, visas summas, ko Tu iemaksātu (pat domādams, ka Tu pagarini atmaksas termiņu), tiktu vispirms novirzītas uz aizdevuma atmaksu līgumā noteiktajā kārtībā.

Proti, vispirms tiktu dzēsti visi Tavi maksājumu parādi, kas izrietētu no Līguma. Pavisam īsi – es saprotu, ka SMScredit pieļauj termiņa pagarināšanu, bet konkrētas summas Tu varēsi uzzināt tikai konkrētajā gadījumā. Jā, var jau būt, ka cerīgs izklausās līguma 7.10 punktā noteiktais: “Aizdevējs var noteikt arī citu maksājumu segšanas kārtību, ja tā ir labvēlīgāka Aizņēmējam”. Vienmēr vari izmantot arī iespēju vērsties PTAC pēc palīdzības.

Papildus visam iepriekš sacītajam: neaizmirsti pats izvērtēt ikvienu gadījumu! Izproti, kādu risku uzņemies, paļaudamies uz kredīta atmaksas termiņa pagarināšanas nosacījumiem.